środa, 3 grudnia 2014

Internet

Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażone są uczniowie w Internecie:
- kontakt z materiałami zawierającymi treści nieodpowiednie do wieku 
- niebezpieczne kontakty
- cyberprzemoc
- nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem
- nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł)
- uzależnienie od Internetu, zaburzenie relacji z rówieśnikami w realnym świecie

Można wśród uczniów przeprowadzić ANKIETĘ:

                                                                  ANKIETA


1) Czy czujesz się zaabsorbowany Internetem (myślisz o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)?

2) Czy czujesz potrzebę używania Internetu przez coraz dłuższe okresy czasu ?

3) Czy wielokrotnie miałeś nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z Internetu?

4) Czy czułeś się niespokojny, markotny, zirytowany, przygnębiony gdy próbowałeś ograniczać czas w Internecie lub zaprzestać korzystania z niego?

5) Czy pozostajesz w sieci dłużej niż pierwotnie planowałeś?

6) Czy ryzykujesz utratę ważnych relacji, prac, możliwości kariery lub nauki z powodu Internetu?

7) Czy oszukałeś kogoś z rodziny bliskich lub terapeutów, aby ukryć narastający problem Internetu?

8) Czy używasz Internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na pogorszony nastrój(uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?
 

 Jeżeli uczeń zaznaczy więcej niż 5 odpowiedzi to może być to sygnał o początkowej fazie uzależnienia od Internetu. 

środa, 12 listopada 2014

Cyberprzemoc




CYBERPRZEMOC 


Ten krótki film bardzo dobrze obrazuje, jak cyberprzemoc może wpłynąć na zachowanie uczniów. Jak niewiele trzeba, aby głupi, niewinny żart zmienił się w tragedię i koszmar dla drugiej osoby. Zwykłe zdjęcie zrobione po kryjomu w damskiej szatni, bez przemyśleć trafia do internetu a osoba ze zdjęcia staje się pośmiewiskiem. 
Jaki koszmar musi przezywać ta osoba? Czy czymś zawiniła? Co możemy zrobić by temu zapobiec?!   

środa, 29 października 2014

Używki




 UŻYWKI
Prawie 80 proc. ankietowanych świętokrzyskich nastolatków piło już alkohol, połowa zapaliła choć raz papierosa, 19 proc. przyznało, że próbowało narkotyków, a osiem proc. dopalaczy - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie samorządu województwa.

W badaniu ankietowym uczestniczyło 2136 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego, w wieku 13-18 lat.

Z badań wynika, że 78 proc. ankietowanych uczniów próbowało już alkoholu. Ponad połowa z nich pierwszy taki kontakt miała w wieku 13-15 lat, a 18 proc. uczniów w wieku od 10 do 12 lat. Podstawowe miejsca inicjacji alkoholowej to uroczystość rodzinna oraz podwórko. Dla większości pierwszym alkoholem było piwo. 26 proc. pije alkohol do siedmiu razy w miesiącu, a 13 proc. określiło częstotliwość spożywania alkoholu na co najmniej dwa razy w tygodniu.

Uczniowie pijący alkohol jako skutek tego zachowania najczęściej wskazywali: poczucie zadowolenia i dobrą zabawę - 72 proc. wskazań. Zdaniem zdecydowanej większości uczniów spożywanie alkoholu nie wywołuje żadnych sytuacji konfliktowych - twierdzi tak 76 proc. z nich. 22 proc. uczniów deklaruje, że zakup alkoholu nie jest dla nich problemem, mimo iż są niepełnoletni.

Połowa ankietowanych uczniów miała już kontakt z papierosami. 49 proc. z nich pierwszy raz zapaliło w wieku 13-15 lat, 18 proc. miało wtedy 10-12 lat. 11 proc. uczniów w momencie pierwszego kontaktu z papierosami miało mniej niż 10 lat. 35 proc. przyznało, że nie ma problemu z kupieniem papierosów, choć są niepełnoletni.

19 proc. uczniów przyznało, że doświadczyli już inicjacji narkotykowej. 72 proc. z nich miało wtedy więcej niż 15 lat, a 21 proc. było w wieku 13-15 lat. 47 proc. uczniów po raz pierwszy zażyła narkotyki na imprezie, 33 proc. na podwórku. Przeważnie była to marihuana. Ponad połowa sięgnęła po narkotyk z ciekawości, 38 proc. z nudy, kolejne 29 proc. - z chęci dobrej zabawy.

http://szkola.wp.pl/kat,1021419,title,80-proc-nastolatkow-probowalo-alkoholu,wid,13267371,wiadomosc.html

Po przeczytaniu artykułu można wysnuć wniosek, że młodzi ludzie są ciekawi świata i wiele rzeczy chcą sami spróbować, nie koniecznie wiedząc jaki przyniesie to skutek. Czasami te skutki są bardzo niebezpieczne, lecz młodzi ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. 

poniedziałek, 27 października 2014

Konferencja

Konferencja „Edukacja dla bezpiecznej cyberprzestrzeni. Jak diagnozować i przeciwdziałać problemom świata wirtualnego?” z udziałem Tadeusza Sławeckiego

Sekretarz stanu Tadeusz Sławecki zainaugurował 27 października konferencję „Edukacja dla bezpiecznej cyberprzestrzeni. Jak diagnozować i przeciwdziałać problemom świata wirtualnego?”, zorganizowaną przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Wyższą Szkołę Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową.

Wiceminister Sławecki przedstawił działania, zaplanowane w ramach programu rządowego „Bezpieczna i przyjazna szkoła” na lata 2014-2016, mające na celu przeciwdziałanie przemocy w sieci.

Podczas konferencji wskazano na zagrożenia płynące ze świata wirtualnego i konieczność podnoszenia wiedzy w tym zakresie. Zaprezentowano również podręcznik pt.Zagrożenia cyberprzestrzeni. Kompleksowy program dla pracowników służb społecznych, który stanowi kompletny program dydaktyczny do wykorzystania w pracy pedagogów i nauczycieli.

www.men.gov.pl

środa, 22 października 2014

Burza mózgów

Dla uświadomienia jak wiele zagrożeń czeka na uczniów warto stworzyć mapę myśli. 
Najlepiej, aby została stworzona przez uczniów podczas burzy mózgów.

środa, 15 października 2014

Scenariusz lekcji




SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

Przedmiot: Lekcja wychowawcza
Klasa: 1-3 gimnazjum
Temat lekcji: Zagrożenia, które czyhają, czyli…
Cele lekcji:
Cel ogólny: Uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia czyhają w otaczającym ich świecie. 
  • W zakresie wiadomości: uczeń definiuje pojęcie zagrożenia, wymienia zagrożenia jakie mogą go spotkać w jego otoczeniu, podaje przykłady zagrożeń, wymienia używki, wyjaśnia jaki wpływ mają używki na organizm człowieka,
  •  W zakresie umiejętności: uczeń wyciąga wnioski z zagrożeń i określa jak może ich unikać, wystrzegać się, ocenia powagę sytuacji w jakiej może się znaleźć, stosuje zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z drugim człowiekiem poznanym przez Internet,
  • W zakresie postaw: uczeń uświadamia sobie, że w otaczającym go świecie czyha na niego wiele niebezpieczeństw oraz  „z głową” obchodzi się z używkami i korzystaniem z Internetu. 
Środki dydaktyczne: rzutnik, komputer, film, ankieta „Czy jesteś uzależniony od komputera?”
Formy pracy: indywidualna, grupowa 
Metody nauczania: pogadanka, „burza mózgów”, dyskusja

Przebieg lekcji
PRZYGOTOWAWCZA
- powitanie
- wprowadzenie do tematu
REALIZACJI
- „burza mózgów” – postawienie pytania Co to są zagrożenia? Jakie potrafią wymienić zagrożenie?
- podczas burzy mózgów, kiedy będą przez uczniów wymieniane propozycje nauczyciel zadaje dodatkowe pytania rozszerzające temat.
- zagrożenia, które  pojawią się na lekcji to używki, sekty, subkultury, Internet, cyberprzemoc
- opowiadając o używkach nauczyciel, bądź uczniowie wymienią  rodzaje używek, wpływ ich na organizm oraz jak nie ulegać pokusom i ćwiczyć asertywność
- opowiadając o sektach i subkulturach uczniowie wyjaśniają co to jest i jaki znają podział
- opowiadając o Internecie uczniowie wymienią jego funkcję, problemy i zagrożenia wypływające z Internetu, opowiadają jak można bezpiecznie korzystać z Interentu
- oglądanie filmu „Stop cyberprzemocy” – dyskusja na temat obejrzanego filmu edukacyjnego i postawienie pytanie „Co uczniowie sądzą na ten temat?” 

PODSUMOWANIA
- wypełnienie ankiety „Czy jesteś uzależniony od komputera?”
- wyciągnięcie wniosków